skip to Main Content

Hry II. / Stoppard

360,00 

398 skladem

Autor / Author: Tom Stoppard
Nakladatel / Publisher: Institut umění – Divadelní ústav
Tvůrci / Creative: Edici řídí: Zbyněk Černík, editorka svazku: Jitka Sloupová, přeložili: Zbyněk Černík, Šimon Dominik, Zuzana Josková, Anežka Kuzmičová, Lukáš Novák, Lenka Pavlovská, Lucie Šmídová, Ondřej Vimr, Jitka Sloupová, Ester Žantovská, doslov: Barbara Day
Jazyk / Language: česky
ISBN: 978-80-7008-455-7
EAN: 9788070084557
Rok vydání / Year of publication: 2022
Vazba / Binding: pevná V8 s přebalem
Edice / Edition: Divadelní hry
Oddělení / Department: Ediční oddělení
Počet stran / Number of pages: 520
Katalogové číslo: 6656546 Kategorie: ,

Popis

Dvacet let po vydání výboru Tom Stoppard: Hry (2002), který obsahoval do té doby nejznámější tituly tohoto světoznámého dramatika českého původu (*1937, Zlín), vychází v Institutu umění – Divadelním ústavu druhý svazek jeho her. Ten spolu s připravovaným svazkem třetím, který představí bohatý svět dramatikových pozdějších děl, završí české vydání kompletní Stoppardovy původní tvorby psané pro divadlo.

Hry II zahrnují texty napsané a uvedené do roku 1989. Od Stoppardova raného díla Volný jako pták přes intelektuálně hravé až bláznivé komedie Podle Magritta a Špinavé prádlo a Nová země se přesuneme ke hrám, jež jsou odrazem dramatikova zájmu o existenciální rozměr rozděleného světa studené války – Skokani, EGHDF, Noc a den a Dvojitý agent. Ani v nich však nepostrádáme Stoppardův smysl pro absurdno (ve svých počátcích býval – spíše mylně – k absurdním dramatikům přiřazován) a slovní gagy, obdivuhodnou lehkost, s jakou dokáže v rozměru divadelního představení zasvětit diváky do nejsložitějších problémů soudobého světa i (jako například v Umělci sestupujícím ze schodů) dělat si legraci z umění 20. století. Ve hrách Noc a den a Dvojitý agent se navíc v jeho dramatice začínají prosazovat silné ženské postavy a s nimi emocionalita, kterou rané Stoppardovy hry zdánlivě popíraly.

Další informace

Hmotnost 0.85 kg
Rozměry 23.7 × 14.7 × 3.3 cm
Back To Top