skip to Main Content

Divadelní revue 1/2021

111,00 

První číslo dvaatřicátého ročníku Divadelní revue přináší především příspěvky, které volně spojují různé podoby a směry exotismu. Etnomuzikoložka Zita Skořepová se v textu „Exotismus, jazz a hudebně-divadelní myšlení E. F. Buriana ve dvacátých letech 20. století“ zabývá hudebním exotismem, který v poválečné době prostupoval nově se objevující jazz a „jazzové“ inspi­race a promítl se do Burianovy hudebně-divadelní tvorby a teoretického myšlení.

99 skladem


Nakladatel / Publisher: Institut umění – Divadelní ústav
Tvůrci / Creative: Honza Petružela, Zita Skořepová, Jiří Hubáček, Barbora Příhodová, Ondřej Sládek, Miroslav Dacho, Pavel Drábek, Anna Cvrčková, Lenka Chaloupková
Jazyk / Language: český
ISBN: ISSN 0862-5409
EAN: 9770862540013
Rok vydání / Year of publication: 2021
Vazba / Binding: V2
Edice / Edition: Divadelní revue
Oddělení / Department: Kabinet pro studium českého divadla
Počet stran / Number of pages: 132
Katalogové číslo: 24378137 Kategorie: , ,

Popis

První číslo dvaatřicátého ročníku Divadelní revue přináší především příspěvky, které volně kombinují různé podoby a směry exotiky. V textu „Exotika, jazz a hudebně divadelní myšlení E. F. Buriana ve dvacátých letech 20. století“ etnomuzikoložka Zita Skořepová zkoumá hudební exotiku, která v poválečném období prostupovala nově vznikající jazzové a „jazzové“ inspirace a odrážela se v Burianově hudebně divadelní tvorbě a teoretickém myšlení. Bohemista Jiří Hubáček ve své studii „Staroindické drama na českém jevišti. Šúdrakův hliněný vůz v Národním divadle“ zkoumá okolnosti uvedení Šúdrakovy hry ve svérázné německé úpravě Emila Pohla v Národním divadle v roce 1893. Teatroložka Barbora Příhodová přeložila a doplnila svou studii z roku 2018 „Transatlantické transfery v operní scénografii. Zapomenuté dílo Richarda Rychtarika“, v níž představuje dosud prakticky neznámé dílo česko-amerického scénografa Richarda Rychtarika (1894-1982), který od roku 1925 působil především v oblasti operní scénografie, včetně Metropolitní opery, ve Spojených státech. Téma exotiky je obsaženo i v kompletní bibliografii první dámy české orientalistiky Dany Kalvodové (1928-2003), kterou sestavily Anna Cvrčková a Lenka Chaloupková. Text Ondřeje Sládka „O „čtení“ Zicha a strukturalismu“ polemicky reaguje na teoretický esej Jaroslava Etlíka „Dvě tradice v jednom: teorie jako zkušenost paměti“, který vyšel v DR 3/2019. Rozhovor Miroslava Dacha se slovenskou divadelní historičkou, kritičkou a překladatelkou Soňou Šimkovou připravil Miroslav Dacho, Pavel Drábek jej „inicioval“ před několika lety a nyní v něm recenzuje dějiny amerického předo’neillovského dramatu.

www.divadelnirevue.cz

www.facebook.com/divadelnirevue

Další informace

Hmotnost 0.24 kg
Rozměry 23 × 14 cm
Back To Top