skip to Main Content

Divadelní revue 1/2021

134,3  s DPH

První číslo dvaatřicátého ročníku Divadelní revue přináší především příspěvky, které volně spojují různé podoby a směry exotismu. Etnomuzikoložka Zita Skořepová se v textu „Exotismus, jazz a hudebně-divadelní myšlení E. F. Buriana ve dvacátých letech 20. století“ zabývá hudebním exotismem, který v poválečné době prostupoval nově se objevující jazz a „jazzové“ inspi­race a promítl se do Burianovy hudebně-divadelní tvorby a teoretického myšlení.

187 in stock


Nakladatel: Institut umění - Divadelní ústav
Tvůrci: Honza Petružela (šéfredaktor), Zita Skořepová, Jiří Hubáček, Barbora Příhodová, Ondřej Sládek, Miroslav Dacho, Pavel Drábek, Anna Cvrčková, Lenka Chaloupková
Jazyk: český
ISBN: ISSN 0862-5409
EAN: 9770862540013
Rok vydání: 2021
Vazba: V2
Edice: divadelni_revue
Oddělení: kabinet
Počet stran: 132
SKU: 24378137 Categories: , ,

Description

První číslo dvaatřicátého ročníku Divadelní revue přináší především příspěvky, které volně spojují různé podoby a směry exotismu. Etnomuzikoložka Zita Skořepová se v textu „Exotismus, jazz a hudebně-divadelní myšlení E. F. Buriana ve dvacátých letech 20. století“ zabývá hudebním exotismem, který v poválečné době prostupoval nově se objevující jazz a „jazzové“ inspi­race a promítl se do Burianovy hudebně-divadelní tvorby a teoretického myšlení. Bohemista Jiří Hubáček se ve studii „Staroindické drama na českém jevišti. Šúdrakův Hliněný vozíček v Národním divadle“ věnuje okolnostem uvedení Šúdrakovy hry ve svérázné německé úpravě Emila Pohla na Národním divadle v roce 1893. Teatroložka Barbora Příhodová přeložila a pro potřeby otištění v Divadelní revui upravila a doplnila svou studii z roku 2018 „Transatlantické přenosy v operní scénografii. Zapomenutá tvorba Richarda Rychtarika“, v níž přibližuje dosud v podstatě neznámou tvorbu česko-amerického scénografa Richarda Rychtarika (1894–1982), který od roku 1925 působil především na poli operní scénografie, včetně Metropolitní opery, ve Spojených státech. K tématu exotismu patří i kompletní bibliografie první dámy české orientalistiky Dany Kalvodové (1928–2003), kterou sestavily Anna Cvrčková a Lenka Chaloupková. Ondřej Sládek v textu „O ‚čtení‘ Zicha a strukturalismu“ polemicky reaguje na teoretickou stať Jaroslava Etlíka „Dvě tradice v jedné: teorie jako prožívání paměti“, která vyšla v DR 3/2019. Rozhovor se slovenskou divadelní historičkou, kritičkou a překladatelkou Soňou Šimkovou připravil Miroslav Dacho a Pavel Drábek před několika lety „inicioval“ a nyní recenzuje dějiny americké pre-o’neillovské dramatiky.

www.divadelnirevue.cz

www.facebook.com/divadelnirevue

Additional information

Weight 0.24 kg
Dimensions 23 × 14 cm
Back To Top