skip to Main Content

Divadelní revue 3/2020

111,00 

Divadelní revue 3/2020 přináší studii o protektorátní rozhlasové tvorbě, Divadle Na zábradlí za normalizace, rozsáhlou esej nejenom o třetím divadle a netradičně dva starší rozhovory. – Lenka Jugmannová se ve svém příspěvku zabývá slovesnou tvorbou za protektorátu, jež navzdory tíživé společenské situaci procházela konjunkturou.

36 in stock


Nakladatel / Publisher: Institut umění – Divadelní ústav
Tvůrci / Creative: Honza Petružela (šéfredaktor), Lenka Jungmannová, Martin J. Švejda, Věra Velemanová, Barbara Day, Jana Pilátová, Petra Ježková, Magdaléna Jacková, Stanislav Bohadlo, Berenika Zemanová, Klára Škrobánková, Otto Drexler, Věra Velemanová, Vincenza Scuderi, Martin Vlček
Jazyk / Language: český
ISBN: ISSN 0862-5409
EAN: 9770862540037
Rok vydání / Year of publication: 2020
Vazba / Binding: V2
Edice / Edition: divadelni_revue
Oddělení / Department: kabinet
Počet stran / Number of pages: 142
SKU: 09863568 Categories: , ,

Description

Divadelní revue 3/2020 přináší studii o protektorátní rozhlasové tvorbě, Divadle Na zábradlí za normalizace, rozsáhlou esej nejenom o třetím divadle a netradičně dva starší rozhovory. – Lenka Jugmannová se ve svém příspěvku zabývá slovesnou tvorbou za protektorátu, jež navzdory tíživé společenské situaci procházela konjunkturou. Autorka kromě základního zmapování této literární tvorby poukazuje i na důvody historiografické marginalizace protektorátní rozhlasové dramatiky. Martin J. Švejda a Věra Velemanová se ve své další stati ze série o Divadle Na zábradlí za tzv. normalizace zabývají spoluprací režiséra Evalda Schorma s teatrologem a dramaturgem Milanem Lukešem v sezoně 1978/1979. Otiskem koronakrize v tomto čísle Divadelní revue je absence tradiční náplně rubriky rozhovor, v níž by za „normální situace“ bylo interview s další osobností české nebo zahraniční teatrologie. Jako náhradu jsme z archivní nahrávky připravili dosud nepublikovaný rozhovor Barbary Day s Milanem Lukešem z roku 1983 o Divadle Na zábradlí. Barbara Day při této příležitost sepsala kratší text, který přibližuje její tehdejší návštěvynormalizačního Československa. O deset let později, už v porevolučním čase, v roce 1993, uspořádala redakcepolského časopisu Dialog rozpravu několika osobností polského divadla a Eugenia Barby. Jana Pilátová tuto inspirativní konverzaci přeložila v roce 1994 pro potřeby svých tehdejších studentů a doplnila ji rozsáhlým aktuálním esejem o divadle v době krize. V čísle najdete i soubor šesti příspěvků ze srpnového Letního teatrologického sympozia v Mikulově, recenzi italské bohemistky Vincenzy Scuderi na knihu Zuzany Augustové o poválečné rakouské dramatice a Martin Vlček psal o výstavě Račte vstoupit do divadla v Národním muzeu.

Additional information

Weight 0,26 kg
Dimensions 16 × 24 cm
Back To Top